دلستر هلو

دلستر هلو یکی از نوشیدنی‌های خانواده نوشیدنی‌های پایه جو هست که اتفاقا بسیار هم پر طرفدار است. این نوشیدنی، مقوی و حاوی انواع ویتامین‌های گروه B و C است. گروه ویتامین B این ویژگی را به دلستر هلو می‌دهد که بتواند به رشد مو کمک کند و از ریزش آن جلوگیری کند، و همچنین در رفع خستگی و تقویت اعصاب و روان بسیار موثر باشد.

دلستر هلو هایسنس و خواص آن

دلستر هلو به علت داشتن اسید های آلی و PH اسیدی، برای بیمارانی که ترشح اسید معده آن‌ها کم است مفید بوده و در هضم غذا نیز موثر است. 

به علاوه رازک موجود در این نوشیدنی فواید درمانی فراوانی دارد که موجب دفع سنگ‌ها و رسوبات موجود در کلیه و مجاری ادرار شده و ضد عفونی کننده دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌باشد.

به ورزشکاران، مصرف ماءالشعیر برای افزایش استقامت توصیه می‌شود. مصرف ماءالشعیر بعد از فعالیت بدنی زیاد و خستگی، می‌تواند به بازسازی و تامین انرژی از دست رفته بدن کمک کند.

نوشیدنی هایسنس، محصولی از شرکت کوشاب غرب ایلام است که در کنار تولید نوشیدنی‌هایی چون آبمیوه‌ گازدار، نوشیدنی‌های پایه جو را نیز به صورت کلاسیک و با طعم‌های مختلفی چون هلو، لیمو، استوایی و … تولید می‌کند. 

در این مطلب می‌خواهیم به طور خاص در مورد دلستر هلو هایسنس بیشتر صحبت کنیم، اما نیاز است در ابتدا تفاوت بین نوشیدنی مالت و ماءالشعیر را بدانیم تا متوجه شویم که برای هر نوشیدنی کدام نام صحیح است.

تفاوت دلستر هلو با نوشیدنی مالت

نوشیدنی مالت فرآورده‌ای است که از عصاره مالت جو تهیه شده و تولید آن به صورت ساده و بدون شکر و یا به صورت نوشیدنی طعم‌دار که حاوی شکر است، انجام می‌شود. نوشیدنی مالت از ترکیب کردن جو، رازک و آب تشکیل می‌شود اما برای تولید آن از مواد دیگری مثل ذرت، برنج و دکستروز نیز استفاده می‌شود. اجزای تشکیل دهنده یک نوشیدنی مالت بطور کلی آب، گاز CO2، اسیدهای آلی و عصاره رازک است.

اما جو، رازک، مخمر و آب مواد تشکیل دهنده ماءالشعیر هستند که به کمک دستگاه‌های مخصوص مخلوط شده، و با نوشیدنی تخمیر می‌شود تا در آن حباب‌های الکل ایجاد شود، سپس از طریق حرارت، الکل ایجاد شده را برای رسیدن به ماءالشعیر بدون الکل تبخیر می‌کنند.

تفاوت مزه ها به دلیل این است که در تولید ماءالشعیر از نوعی مخمر استفاده می‌شود که در مرحله‌ تخمیر به سمت بالای مایع شناور می‌شود، سپس تمام محتویات قندی آن توسط دستگاه برداشته می‌شود، که همین امر عامل طعم تلخ ماءالشعیر است. 

از سوی دیگر، برای تولید نوشیدنی مالت از مخمرهایی استفاده می‌شود که قابلیت شناور شدن را ندارند، به همین علت مواد قندی در مخازن تولید نوشیدنی ته ‌نشین شده و طعم شیرین‌تری به نوشیدنی مالت می‌دهند. اگرچه ماءالشعیر می‌تواند از طریق هر یک از این دو نوع مخمر با توجه به نوع دستگاه‌های تخمیر تولید شود، اما برای تولید نوشیدنی مالت فقط می‌توان از مخمرهای ته ‌نشین شونده استفاده کرد.

مقاله پیشنهادی: ماءالشعیر تلخ هایسنس

حالا که تفاوت بین نوشیدنی مالت و ماءالشعیر را متوجه شدیم، می‌خواهیم با ماءالشعیر هلو هایسنس و مواد تشکیل دهنده آن بیشتر آشنا شویم.

مواد تشکیل دهنده دلستر هلو هایسنس

هر یک لیوان دلستر هلو هایسنس که تقریبا 240 میلی‌ لیتر هست، از حدود 52.8 کیلو کالری انرژی برخوردار است که این انرژی از 13.2 گرم قندی که در این مقدار نوشیدنی وجود دارد، ایجاد می‌شود. که این مقدار قند از نظر استاندارد “متوسط” محسوب می‌شود. همچنین این نوشیدنی هیچ گونه چربی، نمک و اسید چربی ندارد.

مواد تشکیل دهنده دلستر هلو هایسنس عبارت است از عصاره مالت، شکر، عصاره رازک، اسید سیتریک، طعم دهنده هلو و آب گازدار.

عصاره مالت مورد استفاده در دلستر هلو، به ماده غذایی گفته می‌شود که به وسیله جوانه زدن جو و با گذراندن فرایند مالتینگ تهیه می‌شود. این ماده مغذی سرشار است از ویتامین خانواده B است و می‌تواند به عنوان مکمل‌های دارویی مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین این وعده غذایی غنی می‌تواند در وعده صبحانه به همراه ارده و عسل مورد استفاده قرار گیرد تا انرژی شما را برای یک روز کاری خوب تامین کند.

مقاله پیشنهادی: آبجو بدون الکل هایسنس

این ماده غذایی دارای کلسیم، فسفر و منیزیم است که برای استخوان‌ها مفید است.

شیرینی موجود در این نوشیدنی از شکر موجود در آن تامین می‌شود که طبیعتا محدودیتی در مصرف ماءالشعیر برای افرادی که دارای قند خون بالا هستند، ایجاد می‌کند. پس خصوصا بیماران دیابتی باید در صورت تمایل به مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایند.

رازک در دلستر هلو هایسنس

ماده بعدی تشکیل دهنده ماءالشعیر هلو هایسنس، عصاره رازک می‌باشد. رازک دارای طعمی قوی و ترش است. اما وجود این گیاه در این نوشیدنی، به آن خواصی چون جوانسازی و رفع التهاب پوست، تسکین عضلات بدن، بهبود سیستم گوارش، تسکین درد دندان و … بخشیده است.

مقاله پیشنهادی: ماءالشعیر لیمو هایسنس

ماءالشعیر هلو

در نهایت مشخص است که در دلستر هلو از طعم دهنده طبیعی هلو استفاده شده و همچنین آب گازدار که از اجزای اصلی تشکیل دهنده این نوشیدنی می‌باشد و درصد زیادی از آن را تشکیل می‌دهد.

دلستر هلو هایسنس بسیار با کیفیت و با تکنولوژی آلمان تولید می‌شود و در چهار نوع بسته بندی متفاوت به مصرف کنندگان عرضه می‌شود. این بسته بندی‌ها به صورت بطری بزرگ (1000 سی سی)، بطری کوچک (320 سی سی)، بطری شیشه‌ای کوچک (320 سی سی) و همین طور قوطی (330 سی سی) قابل عرضه می‌باشند.