ماءالشعیر لیمو

میزان استفاده از نوشیدنی‌های پایه جو مانند ماءالشعیر لیمو روز به روز در حال افزایش است. چرا که مردم هر روزی که می‌گذرد بیشتر ترجیح می‌دهند تا به جای نوشابه‌های گازدار ناسالم از نوشیدنی‌های سالم‌تری استفاده کنند. نوشیدنی‌هایی که به جای مواد شیمیایی بر پایه جو و عصاره رازک تولید می‌شوند.

دلستر یا ماءالشعیر لیمویی یکی از همین نوشیدنی‌های بر پایه جو هست که مصرف آن در جهان و همچنین در ایران رو به افزایش است. این نوشیدنی‌ها از ترکیب عصاره مالت، عصاره رازک، یک نوع قند که می‌تواند گلوکز، ساکاروز، فروکتوز و یا قند مایع خرما باشد و البته اسید سیتریک ساخته می‌شوند.

 

ماءالشعیر لیمویی هایسنس چطور تهیه می‌شود؟

در این نوشیدنی‌ها فرایند تخمیر انجام نمی‌شود یا بهتر بگوییم، سریع متوقف می‌شود. همچنین به دلیل عدم تولید الکل در این نوشیدنی‌ها، نیازی به فرایند الکل زدایی نیز وجود ندارد. آن‌ها می‌توانند بدون طعم‌دهنده (کلاسیک) و یا طعم‌دار باشند مانند: دلستر‌ لیمو، هلو، استوایی و … که اسانس و کمی شیرین‌کننده اضافه دارند.

هایسنس یک تولید کننده نوشیدنی‌های طبیعی گازدار است که علاوه بر تولید آبمیوه‌های گازدار میوه‌ای همچون انار، سیب، انگور قرمز و …، نوشیدنی‌های بر پایه جو (مالت) نیز تولید می‌کند.

دلستر لیمو یکی از پرطرفدارترین طعم‌ها را در بین نوشیدنی‌ها و همین طور ماءالشعیر ها دارد. هایسنس ماءالشعیر لیمویی را در چهار نوع بسته بندی متفاوت به مصرف کنندگان عرضه می‌کند. این بسته بندی‌ها به صورت بطری بزرگ (1000 سی سی)، بطری کوچک (320 سی سی)، بطری شیشه‌ای کوچک (320 سی سی) و همین طور قوطی (330 سی سی) قابل عرضه می‌باشند.

ماءالشعیر لیمو

 

این تنوع بسته بندی از مزایای نوشیدنی‌های هایسنس و البته ماءالشعیر لیمو هایسنس است که باعث می‌شود مصرف کننده بتواند با هر نوع سلیقه و نیازی که دارد از آن‌ استفاده کند.

 

ترکیبات اصلی ماءالشعیر لیمو هایسنس

ترکیبات اصلی ماءالشعیر لیمویی هایسنس عبارت است از عصاره مالت، آب، گاز CO2، عصاره رازک، شکر، طعم دهنده لیمو و اسید سیتریک.

عصاره مالت مورد استفاده در دلستر لیمو، به ماده غذایی گفته می‌شود که به وسیله جوانه زدن جو و با گذراندن فرایند مالتینگ تهیه می‌شود. این ماده مغذی سرشار است از ویتامین خانواده B است و می‌تواند به عنوان مکمل‌های دارویی مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین این وعده غذایی غنی می‌تواند در وعده صبحانه به همراه ارده و عسل مورد استفاده قرار گیرد تا انرژی شما را برای یک روز کاری خوب تامین کند.

مقاله پیشنهادی: دلستر هلو هایسنس

عصاره مالت به دلیل داشتن کلسیم، فسفر و منیزیم منبعی مغذی برای استخوان ها محسوب می شود. همچنین این محصول به دلیل داشتن قند طبیعی، موجب کاهش قند خون نیز خواهد شد اما بهتر است که بیماران دیابتی تحت نظر پزشک متخصص از این ماده غذایی استفاده کنند.

ماءالشعیر لیمو نیز مانند بسیاری از نوشیدنی‌ها و آبمیوه‌ها از درصد قابل توجهی آب تشکیل شده است. و در کنار آن برای گازدار شدن نوشیدنی از گاز CO2 استفاده شده است. البته مقادیری از گاز و کف موجود در آن، به علت فرایند تخمیری آن است. اما درصد بیشتری از گازی که داخل این نوشیدنی وجود دارد، به علت اضافه شدن گاز دی اکسید کربن است.

 

 

دی اکسید کربن و آب، طی یک واکنش شیمیایی، اسید کربنیک تولید می‌کنند؛ نوعی اسید ضعیف که همان گیرنده‌های عصبی را در دهان تحریک می‌کند که خردل می‌کند. این تحریک نوعی سوزش و گزش در دهان به وجود می‌آورد که برای بسیاری افراد خوشایند است.

مقاله پیشنهادی: آبجو بدون الکل هایسنس

 

خواص ماءالشعیر لیمو هایسنس

یکی دیگر از موارد تشکیل دهنده ماءالشعیر لیمو هایسنس، عصاره رازک است. رازک یک گیاه است که در مناطق مختلف جهان کشت می‌شود و انواع مختلفی دارد که برای موارد متفاوت استفاده می‌شوند. رازک دارای طعمی قوی و ترش است. اما وجود این گیاه در ماءالشعیر لیمویی، به این نوشیدنی نیز خواصی همچون جوانسازی و رفع التهاب پوست، تسکین عضلات بدن، بهبود سیستم گوارش، تسکین درد دندان و … ببخشد.

 

ماءالشعیر لیمو

 

در هر 240 میلی لیتر دلستر لیمو هایسنس، مقدار 13.2 گرم قند موجود است که به علت وجود شکر در ترکیبات اصلی آن است. پس مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند که اگر دچار قند خون بالا یا دیابت هستند، در میزان مصرفشان از این نوشیدنی دقت کنند.

اسید سیتریک موجود در این نوشیدنی با فرمول شیمیایی C6H8O7 یکی از اسیدهای آلی ضعیف است که در لیموترش و پرتقال وجود دارد. دارا بودن خصوصیت هایی مانند حلالیت بالا در آب، ترش کنندگی و ایجاد طعم دلپذیر، بازدارندگی فعالیت میکروبی و تنظیم اسیدیته از خواصی هستند که موجب شده از این اسید در تولید ماءالشعیر لیمویی استفاده شود.

مقاله پیشنهادی: ماءالشعیر تلخ هایسنس

و در نهایت بدیهی است که باید از طعم دهنده لیمو در ماءالشعیر لیمو استفاده شود! لیمو ترش دارای بسیار خواص درمانی و غذایی است که سطح سلامتی را ارتقا می‌دهد.

لیمو از ایجاد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند، ضد عفونی کننده قوی است، فیبر بسیار بالایی دارد و در کاهش چربی و متعادل کردن فشار خون موثر است.

 

ماءالشعیر لیمو

در نهایت، هایسنس، با تولید ماءالشعیر لیمو با کیفیت و خوش طعم، تمامی این خواص را یک جا و در یک بطری به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

نوشیدنی هایسنس، دارای نشان استاندارد ایران است و از تکنولوژی دوهلر آلمان در تولید نوشیدنی‌ها بهره می‌گیرد. که می‌توانید با خیالی آسوده از کیفیت و سلامت این نوشیدنی‌ها، بنوشید و لذت ببرید.